Anuradhapura

Adamov most  Adamov štít  Colombo  Dambulla  golf  Kandy  Kitulgala  Koggala  Nuwara Eliya  Pinnawala  Polonnaruwa  Sigiriya  Sinharaja  Wilpattu Národný Park  Yala Národný Park

anuradha-w

Was the first capital of the country, which was founded around the year 500 BC, General Anuradhuom, who served in the retinue of Prince Vijaya severoindického. According to rumors, this Prince, descendant of a lion and a human being, had travelled to the island just on the day when the Buddha died. His parade of arresting the wicked witch, but the Prince himself had no power over Kuveni, because it protected his lion’s blood and the magical threads. Kuveni was turned into a Princess, but even that did not help her. Vijaya overpowered her and threatened her with death, until the question of his troupe. Vychytralá sorceress gave the freedom fighters, but has offered to help in conquering the island. As a reward she became Queen.

Luck is fickle and neither Kuveni didn’t last long. The Prince takes her time prejedol and left her in a deep forest. Own strain of it eventually ukameňoval for it, that helped him humble. Whatever is the truth about this rude Samurai joke any fact remains that Sinhálci consider the Prince Vijaya as its forefather and hrdia is the fact that in their veins throbs lion’s blood, (from there comes also the name of the nation: sinha = Lion, le = blood).

Anuradhapura the capital of the Kingdom was thus the largest in Sri Lanka. Besides the fact that here was the residence of the King, has always been the main centre of Buddhism and has become one of the largest monastic sites, ever built. In times of greatest fame lived in up to ten thousand Buddhist monks. To the present time have been preserved only debris from the former magnificent temples and palaces, but also those leftovers are what suggest it was beautiful. Its impressive ruins have been “discovered” the beginning of the 19. century and to this day, they are restoring.

What you need to visit:

Sri Maha Bódhi or sacred tree bo, which can be considered the spiritual and physical Center of Anuradhapury. This tree according to the tradition grew out of rhizomes, which brought back to Sri Lanka Princess Sangamitta, and that comes from the original bo tree under which Buddha attained enlightenment in India, Bódhgáji. This original tree in India soon after uschol, but Sri Maha Bódhi survived and today is officially the oldest tree in the world.

anuradhapura-Jaya_Sri_maha_Bodhi1

najstarší posvätný strom na svete

Sri Maha Bodhiya

Sri Maha Bodhiya

Dagoba Ruvanvalisaya je ohromná biela Dagoba, ktorá stojí kúsok pred posvätným stromom bo. Dagoba bola vrcholným dielom kráľa Dutugemunua a bola postavená na pamäť jeho víťazstvo nad indickým veľmoži Elara; podľa všeobecnej viery sú v nej uložené rôzne pozostatky Budhu, a preto je najuctievanejšia v celom meste. Stúpa stojí na terase, ktorej vonkajšie čelo zdobia hlavy slonov, ktorí sa podieľali na jej stavbe. Dagoba dnes dosahuje výšky 55m.

Ruwanwelisaya Dagoba

Ruwanwelisaya Dagoba

Dagoba Jetavana je monumentálna Dagoba z červených tehál. Popisy tejto mohutnej stavby sa vyžívajú v štatistických superlatívoch: Dagoba vo svojej pôvodnej podobe merala 120 metrov a v čase svojho vzniku bola tretia najvyššou stavbou sveta, prekonaná už len veľkými pyramidami v Gíze. Bola to zároveň najvyššia stúpa na svete a dodnes je najvyššou a najväčšou stavbou, ktorá bola postavená výhradne z tehál. Na jej stavbu, ktorá trvala štvrť storočia, bolo použité cez deväťdesiat miliónov tehál. Údajne by sa z nich dala postaviť tri metre vysoký múr z Londýna do škótskeho Edinburghu.

monumentálna Dagoba z červených tehál

monumentálna Dagoba z červených tehál

Jetavana Dagoba

Jetavana Dagoba

Samadhi Budha, socha sediaceho Budhu v meditačnej polohe. Je ukážka sinhálskeho sochárstvo dávnych čias. Socha je vytesaná z vápenca a je veľmi uctievaná.

Samadhi Budha

Samadhi Budha

Samadhi BUdha

Samadhi Budha

Kuttam Pokuna čiže obradné bazéniky z ôsmeho storočia, ktoré slúžili k rituálnemu omývaniu. Zachovali sa v skvelom stave a patria k tým niekoľkým miestam, kde si plne uvedomíte nádheru starovekého mesta.

Kuttam Pokuna

Kuttam Pokuna

Kuttam Pokuna

obradné bazéniky

Isurumuniya Vihara je uctievaný skalný chrám pochádzajúci z obdobia vlády kráľa Devanampiya Tissy. Vstup zdobia krásne strážnej stély a mesačné kamene, vpravo od vchodu leží bazénik s reliéfmi slonov. Naproti vchodu vedie schodisko do hlavnej svätyne. Na ľavej strane stojí chrámové múzeum, v ktorom sú dnes uložené preslávené plastiky. Medzi najslávnejšie patrí soška milencov z piateho storočia, ktorá zrejme znázorňuje Bódhisattva a jeho družku alebo dvojicu hinduistických božstiev, ale podľa všeobecného názoru predstavujú princa Saliyu, Dutugemunova syna, a Asokamalu, dievča z nízkej kasty, do ktorej sa zamiloval a vzal si ju, čím sa vzdal práva na trón.

Isurumuniya Vihara

Isurumuniya Vihara

Isurumuniya Lovers

Isurumuniya Lovers

Thuparama je dvadsať metrov vysoká dagoba, ktorá bola prvou Dagobou vztýčenou na Srí Lanke. Údajne ukrýva Buddhovu kľúčnu kosť, prinesenú sem mníchom Mávindou. V 7. storočia sa však pôvodná dagoba zrútila a bola niekoľkokrát rekonštruovaná, naposledy r 1862. Obklopuje ju deväť kaplniek na kruhové terase.

Thuparama Dagoba

Thuparama Dagoba

Pokiaľ do Arunadhapury vyrazíte včasne zrána, odohrá se pred vami úžasná, romantická až dych berúca scéna východu slnka.

Toto sväté mesto patrí ku kultúrnemu dedičstvu UNESCO.